Dnes naše třída navštívila Městskou knihovnu v Benešově, kde pro nás byl připravený program o středověku, který zajistilo knihkupectví Thovt. Stejně jako loni jsme si zahráli strategickou hru, při níž jsme budovali území a města. Pracovali jsme ve třech týmech. Po dvou hodinách se podařilo týmu chlapců postavit město a tím i zvítězit.
Během hry jsme si vyhledávali informace v knížkách, museli jsme mezi sebou obchodovat, spolupracovat ve skupině a řešit logické úlohy. Bylo to zábavné a zároveň poučné.
Žáci 7.A
Rubrika: Dějepis
Informace z kabinetu dějepisu
3. místo v soutěži Strážci památek pro tým ze 6.A
Společnost Posázaví o.p.s. vyhlásila v rámci projektu “Po cestách a hradech doby Karla IV.” kreativní soutěž pro žáky 6. až 9. tříd základních škol v regionu Posázaví. Úkolem soutěžních týmů bylo vypátrat zajímavé informace o památce nebo osobnosti v regionu Posázaví a zpracovat je formou krátké, ale výstižné reportáže. Vítězný tým získává pozoruhodný den a noc ve Zlenicích.
Do této soutěže se přihlásil tým ze 6.A, tvořily ho 4 dívky – Šárka Neuwirthová, Vlasta Horáková, Sára Nováková a Aneta Vojtíšková. Vybraly si památku, která leží nedaleko Benešova – zříceninu hradu Kožlí. Nejprve začaly získávat informace, pročetly různé stránky na internetu, ale navštívily například i Okresní archiv Benešov, kde mají publikace o českých hradech, zámcích a tvrzích. Ze získaných poznatků si připravily reportáž nejprve písemně, poté dojely přímo na Kožlí a zde si zahrály na reportérky a natočily video. Video potom upravily a připojily k němu své fotografie. Do soutěže kromě videa ještě samy namalovaly obrázek hradu Kožlí a navíc přidaly pověst, kterou nalezly v archivu.
Letos se do soutěže přihlásilo 8 týmů a naše žákyně obsadily krásné 3. místo.
Děkujeme jim za reprezentaci školy a hlavně za jejich aktivní přístup.
Mgr. Kamila Stolařová
Video lze zhlédnout na stránkách školního časopisu (ve videích).
6.A a 5.B si v knihovně zahrály motivační hry
Dnes třídy 6.A a 5.B navštívily Městskou knihovnu Benešov, kde pro ně byl připraven program od nakladatelství Thovt o starověku a středověku. 6.A se nyní v dějepise učí o starověkých státech, takže si děti zahrály motivační hry zaměřené na Egypt, Řecko a Řím. Nejprve se dozvěděly zajímavosti o Egyptě a pak se všichni vrhli na hru, kde postupnými úkoly, které plnili ve skupinách, došli ke správnému cíli. 5.B se rovnou rozdělila do 3 skupin a opět společnými silami budovali území a města. Na konci proběhlo vyhodnocení soutěže. Obě třídy si pobyt v knihovně užily a určitě si všichni odnesli kromě zážitků i nové poznatky z historie.
Vikingové u nás ve škole
Dne 21. prosince nás navštívila skupina Pernštejni, která nám každoročně přináší programy s historickou tématikou. Tentokrát to byli Vikingové. Přednášku spojenou s divadelním představením uváděli dva muži oblečení jako Vikingové. Akce se zúčastnili žáci pátých, šestých a sedmých tříd. Konala se v naší tělocvičně. Pernštejni si přinesli s sebou kromě historických zbraní i repliku vikingského drakkaru, který vzbudil u publika velký zájem. Dozvěděli jsme se velmi zajímavé informace. Nejvíc mě zaujalo, že rohy na vikingské helmě jsou pouze výplod fantazie filmařů. Divadlo okrášlili závěrečným soubojem, který vypadal opravdově. Představení bylo hodně poučné a myslím si, že by se mělo opět zopakovat.
Adam Lukeš 7.B
7.B se vydala “Po stopách Karla IV.”
Dne 23. 5. se naše třída podívala na výstavu, kterou uspořádala Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně k 700. výročí narození Karla IV. Výstava nás velice zaujala, neboť vystavené exponáty byly většinou originály. Prohlídka byla doprovázená poutavým výkladem, takže jsme se dozvěděli nové informace ze života Karla IV. Poté, co jsme vyplnili pracovní listy, jsme si mohli sami zkusit psát brkem. Z výstavy jsme po schodech došli na Pražský hrad, odkud byl nádherný výhled na Prahu. Zastavili jsme se u nejdůležitějších staveb, o kterých jsme si povídali v hodinách dějepisu. Zpestřením bylo, že jsme se vyfotili s hongkongským párem, který byl v Praze na svatbě.
Na exkurzi jsme viděli mnoho památek Prahy, protože z Hradu jsme šli pěšky po Královské cestě. Naším cílem bylo Václavské náměstí, kde jsme se občerstvili v McDonaldu. Pak už nás odvezl rychlík zpět do Benešova.
Výlet se i díky pěknému počasí vydařil.
Žáci 7.B
Exkurze 7.C do Náprstkova muzea a na výstavu o Karlu IV.
Naše exkurze začala v Benešově na nádraží, odkud jsme se po 7. hodině vydali do Prahy pohodlným vlakem City Elefant. Z Hlavního nádraží jsme vyrazili za naším prvním cílem, tedy do Náprstkova muzea. Cestou nám paní učitelka Motyčková ukazovala zajímavé budovy a místa, například Národní muzeum, Václavské náměstí, Betlémskou kapli a další. V Náprstkově muzeu jsme navštívili 3 expozice: Čínu, Afghánistán a Austrálii a Oceánii. V muzeu se nám líbilo, obohatilo nás o spoustu nových informací. Měli tam připravené i pěkné pracovní listy, které jsme se snažili vyplnit. Z muzea jsme se přesunuli do Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, kde byla uspořádána výstava k 700. výročí narození Karla IV. Nejvíce se nám tam líbil film o Karlu IV. a také focení na královském trůnu v plášti a s korunou na hlavě (viz foto). Po cestě na nádraží nám paní učitelka Motyčková opět ukazovala zajímavé stavby a vždy připojila obsáhlý výklad, který byl perfektní. Jsme rádi, že jsme to mohli všechno vidět a slyšet. Nejvíce se nám líbil Karlův most a okolí.
Celou exkurzi jsme si užili, i když počasí bylo velmi chladné.
Žáci 7.C
Pernštejni opět u nás ve škole
Ve čtvrtek 11.2. k nám do školy přijela Agentura Pernštejni. Tématem tentokrát byli čeští králové. Představili se nám jen dva herci, ale ti postupně zapojovali i diváky, kteří “hráli” například syny králů nebo samotné krále. Divadla se zúčastnily páté, šesté a sedmé ročníky a já myslím, že se všichni dobře bavili. Po divadelní části jsme se mohli ptát, takže jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí z historie. Součástí akce byla také ukázka šermování a nechyběly vtipné scénky. Na závěr jsme si mohli potěžkat doopravdické zbraně, takže jsme si udělali i konkrétní představu.
Děkujeme organizátorům a těšíme se na další podobnou akci.
Kateřina Macková 5.B
Nicolas Winton – Síla lidskosti
Dne 9. února 8. a 9. třídy navštívily benešovské kino, kde pro ně byl připraven program o Nicolasi Wintonovi. Celou akcí nás moc pěkně provedl dramaturg Zdeněk Tulis, který se osobně znal se sirem Nicolasem Wintonem. Nejdříve nám pustil hraný dokument Matěje Mináče – Síla lidskosti a poté následovala beseda. Dokument nám představil Nicolase Wintona jako obyčejného člověka, který vycítil nebezpečí, které hrozilo židovským dětem v Československu před vypuknutím druhé světové války. Neváhal a začal jednat. Výsledkem bylo 669 zachráněných dětí, které byly odvezeny do Velké Británie. Film byl velmi emotivní, ukázal nám – sílu lidskosti.
Děkujeme organizátorům za tento poučný a na zážitky bohatý program.
David Veselý 9.B
Exkurze 9.B do Národního památníku na Vítkově
Dne 17. prosince vyjela třída 9.B na plánovanou exkurzi do Národního památníku na Vítkově v Praze, která se týkala učiva dějepisu. Konkrétně byla zaměřena na 2. světovou válku. Program se jmenoval od Mnichova po Ležáky a byl velmi poučný. Dozvěděli jsme se, co vedlo k rozdělení republiky, jaké byly jeho důsledky a samozřejmě jsme si povídali o atentátu na R. Heydricha. Po programu nás ještě paní průvodkyně provedla zbytkem areálu památníku, a to včetně bývalého hrobu Klementa Gottwalda, což bylo velmi zajímavé. Po exkurzi jsme se ještě prošli na Staroměstské náměstí, kde jsme si prohlédli vánoční strom, a pak už jen na ,,Václavák”, kde byl krátký rozchod na občerstvení. Celá akce se nám moc líbila a děkujeme paní učitelce Stolařové a panu učiteli Šťovíčkovi za doprovod.
David Veselý 9.B
Přípravná třída navštívila redaktory Labyrintu: školního časopisu
Dne 7.10. navštívily téměř všechny děti z přípravné třídy redaktory školního časopisu na jejich ranní hodině v učebně počítačů. Během “exkurze” se děti vzájemně seznámily a poté společně pracovaly na počítači. Děti z přípravné třídy si prohlédly webový časopis i časopis určený k tištění, který lze nalézt na stránkách školy. Samy si zkusily pohybovat se v těchto časopisech. Všem se tato hodina líbila a děti z přípravné třídy slíbily, že speciálně pro školní časopis něco vytvoří. Už se těšíme!
Redaktoři školního časopisu Labyrint