Na počátku byly encyklopedie

Letos v létě jsem se u moře válel na lehátku. Když jsem se rozhlédl kolem sebe, lehátka byla plně obsazená lidmi, kteří drželi v ruce mobily a vyťukávali cosi na displeji. Fakt je, že mnoho z nich mělo v uších zaražená sluchátka a asi něco sledovalo nebo poslouchalo. Prostě, bez mobilu ani ránu! Přiznávám se, ani já nebyl výjimkou. Moje dovolená byla o koupání a surfování po netu.

Babička mě s mobilem v ruce nemůže ani vidět. Vždycky mi říká: „Schovej ten mobil a jdi ven nebo čti si nebo jdi ven nebo, nebo, nebo…!“ Já to vůbec nechápu. Babička u sebe mobil nikdy nenosí. Ani když jdeme do lesa, ani když pracuje na zahradě. Asi jí stačí pocit, že ho má doma v kabelce. Vyndavá ho, jen když si potřebuje výjimečně zavolat. Zato když potřebuje něco zjistit, zeptá se mě: „Filipe, mohl bys mi zjistit…?“ Ví, že umím zjistit téměř cokoliv. Protože já vím, že se stačí zeptat přítele Googlu a ten mi hned všechno řekne.

Víte, k čemu všemu Google slouží a co Vám dokáže prozradit? Já jsem si to pro vás vygooglil. Lidé totiž využívají jen malou část z toho, co nám Google nabízí – říká to Google 😊. Nechci Google nijak upřednostňovat mezi ostatními vyhledávači, ale zvykl jsem si ho používat a baví mě, co všechno umí. Je i světově nejpoužívanější.

Google vyhledávání

TIP 1: Ať hledáte cokoli, začněte jednoduchým dotazem. Např.: „Jak vypadá netopýr“ Nebo specifikujte konkrétní místo, které hledáte. Např.: „Základní škola Benešov“ 

TIP 2: Neumíte psát nebo vás to nebaví? Řekněte „Ok Google“ a dodejte to, co hledáte. Např.: „Ok Google, jak vypadá netopýr?“

TIP 3: Chcete rychle vypočítat matematický příklad? Zadejte do vyhledávacího pole konkrétní příklad a kalkulačka vám ho vypočítá. Např.: 3*123

TIP 4: Vyhledávání pomocí obrázků. Do vyhledávacího pole zadejte např. slovo „netopýr“. V obrázcích se zobrazí obrázky netopýrů. Jeden obrázek přetáhněte směrem k horní liště (Zobrazí se pole: Obrázek přetáhněte sem). Přetažením sem se vám zobrazí všechny související informace o tomto konkrétním obrázku netopýra.

E-mail a komunikace

Na Googlu si můžete založit vlastní e-mailovou adresu pro zasílání komunikace, dopisů, sdělení, příloh v podobě dokumentů a fotografií, která se nazývá Gmail: např.: Ferda.Mravenec@gmail.com

 Videa

Věděli jste, že provozovatelem našeho oblíbeného YOU TUBE je také Google? Naleznete zde spoustu zajímavých videí. Pro ty z vás, kteří si lámete hlavu třeba s matematikou, je zde spoustu videí, kde vám učitelé vysvětlují, jak vypočítat konkrétní matematické úlohy. Já sám mám rád videa ze světa videoher. Jak videa najdete? Zadejte: http://youtube.com

Tím vkročíte do světa videí a zde najdete obrázek lupy s polem pro vyhledávání. Opět zde zadáte slovní spojení toho, co vyhledáváte. Např.: „Dělení dvojciferným číslem“

 

Mapy

Mapy jsou dostupné na adrese http://maps.google.com/ Obsahují satelitní snímky většiny zemského povrchu. Můžete si zde naplánovat třeba trasu, abyste věděli, jak rychle se dostanete z bodu A do bodu B. Pokud budete na výletě, zjistíte rychle kde máte nejbližší restauraci nebo jaká jsou zajímavá místa v okolí.

 

Tohle je jen malá část služeb, které Google nabízí. Vybral jsem takové, které můžete opravdu použít pro přípravu do školy nebo pro pobavení. Počítejte s tím, že Google zaznamenává každý váš krok.

Babička mi vždycky říká, ať se jdu mrknout k ní do knihovny. Má tam spoustu stejně vypadajících knížek, které jsou označené abecedou A – D, E – G… Ano, jsou to encyklopedie. Ty si na dovolenou vzhledem k jejich váze určitě balit nebudu. Je to trochu retro. Ale i v nich je spoustu zajímavých informací, které Google pouze převzal. Na počátku byly encyklopedie.

Filip Horváth, 7. D